Nu tar Magdalena Bosson över som regiondirektör
Från och med 1 maj är Magdalena Bosson ny regiondirektör för Region Kalmar län.
– Jag ser fram emot detta med glädje, och uppdraget värmer på riktigt i hjärtat, säger Magdalena Bosson.
Efter nio år har Ingeborg Eriksson nu slutat som regiondirektör och dagen efter tog Magdalena Bosson över. Regiondirektören är högsta ansvariga tjänsteperson i Region Kalmar län och chef över regionens åtta förvaltningar.
– Jag vill snabbt komma i gång, göra många verksamhetsbesök och prata med mycket människor. Det är viktigt för min kunskapsuppbyggnad. Jag är nyfiken och vill vara tillgänglig, säger hon.
Magdalena Bosson är född och uppvuxen i Läckeby, men har de senaste decennierna haft flera tunga chefsuppdrag i Stockholm. Bland annat stadsdirektör för Stockholms stad och länsöverdirektör vid Länsstyrelsen i Stockholm. Senast kommer hon från uppdraget som vd för Stockholms Hamnar.
Magdalena Bosson har bra koll på de fina resultat som Region Kalmar län visat upp genom åren.
– Det är uppenbart att det ligger ett hårt arbete bakom alla fina resultat i regionen. Det är inget som är givet. Resultaten skapas inte i toppen utan för att vi har väldigt kompetenta medarbetare.